BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak
Cooking Method: Grilled
397 calories per 1 cup (Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 165.5 kcal |
| Protein | 29.08g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 4.6g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 53.25mg |
Per serving (1 cup (Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak, 240ml))
| Calories | 397 kcal |
| Protein | 69.8g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 11.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 74%Carbs 0%Fat 26%
About Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak
Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak (Grilled) contains 168 calories per 100g serving, with 29.1g protein, 0g carbs, and 4.84g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak Fits Your Macros
- Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak is an excellent source of protein, with 74% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Knuckle, Tip Side, Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.