BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Round, Eye Of Round Steak
Cooking Method: Grilled
367 calories per 1 cup (Beef, Round, Eye Of Round Steak, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 153.07 kcal |
| Protein | 29.66g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 3.81g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 66.29mg |
Per serving (1 cup (Beef, Round, Eye Of Round Steak, 240ml))
| Calories | 367 kcal |
| Protein | 71.2g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 9.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 78%Carbs 0%Fat 22%
About Beef, Round, Eye Of Round Steak
Beef, Round, Eye Of Round Steak (Grilled) contains 159 calories per 100g serving, with 29.7g protein, 0g carbs, and 4.47g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Eye Of Round Steak Fits Your Macros
- Beef, Round, Eye Of Round Steak is an excellent source of protein, with 78% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Eye Of Round Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.