BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, Ribeye Filet
Cooking Method: Grilled
292 calories per 1 serving (Beef, Ribeye Filet, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 194.75 kcal |
| Protein | 29g |
| Carbohydrates | 0.17g |
| Fat | 8.68g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 71.5mg |
Per serving (1 serving (Beef, Ribeye Filet, 150g))
| Calories | 292 kcal |
| Protein | 43.5g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 13.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 60%Carbs 0%Fat 40%
About Beef, Ribeye Filet
Beef, Ribeye Filet (Grilled) contains 199 calories per 100g serving, with 28.8g protein, 0.17g carbs, and 9.2g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Ribeye Filet Fits Your Macros
- Beef, Ribeye Filet is an excellent source of protein, with 60% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 40% of the calories in Beef, Ribeye Filet, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Ribeye Filet to our Calorie Calculator and see your daily totals.