BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, Ribeye Cap Steak
Cooking Method: Raw
423 calories per 1 cup (Beef, Ribeye Cap Steak, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 176.25 kcal |
| Protein | 19.8g |
| Carbohydrates | 1.39g |
| Fat | 10.2g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 86mg |
Per serving (1 cup (Beef, Ribeye Cap Steak, 240ml))
| Calories | 423 kcal |
| Protein | 47.5g |
| Carbohydrates | 3.3g |
| Fat | 24.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 45%Carbs 3%Fat 52%
About Beef, Ribeye Cap Steak
Beef, Ribeye Cap Steak (Raw) contains 180 calories per 100g serving, with 19.7g protein, 1.51g carbs, and 10.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Ribeye Cap Steak Fits Your Macros
- Beef, Ribeye Cap Steak provides a moderate amount of protein, with 45% of its calories from protein.
- Fat makes up 52% of the calories in Beef, Ribeye Cap Steak, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Ribeye Cap Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.