BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12)
303 calories per 1 serving (Beef, Rib, Small End, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 202 kcal |
| Protein | 28.3g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 9.05g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58mg |
Per serving (1 serving (Beef, Rib, Small End, 150g))
| Calories | 303 kcal |
| Protein | 42.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 13.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 0%Fat 42%
About Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12)
Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12), Trimmed To 1/8"Fat (Br... contains 202 calories per 100g serving, with 28.3g protein, 0g carbs, and 9.05g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12) Fits Your Macros
- Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12) is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 42% of the calories in Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Rib, Small End (Ribs 10-12) to our Calorie Calculator and see your daily totals.