BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, Rib, Shortribs
Cooking Method: Raw
424 calories per 1 serving (Beef, Rib, Shortribs, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 282.5 kcal |
| Protein | 16.7g |
| Carbohydrates | 0.4g |
| Fat | 23.2g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 57mg |
Per serving (1 serving (Beef, Rib, Shortribs, 150g))
| Calories | 424 kcal |
| Protein | 25.1g |
| Carbohydrates | 0.6g |
| Fat | 34.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 24%Carbs 1%Fat 75%
About Beef, Rib, Shortribs
Beef, Rib, Shortribs (Raw) contains 390 calories per 100g serving, with 14.4g protein, 0.4g carbs, and 36.2g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Beef, Rib, Shortribs Fits Your Macros
- Beef, Rib, Shortribs contains 16.7g of protein per 100g, contributing 24% of total calories.
- Beef, Rib, Shortribs is a high-fat food with 75% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Rib, Shortribs to our Calorie Calculator and see your daily totals.