BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, Rib Eye Steak, Lip Off
Cooking Method: Raw
380 calories per 1 cup (Beef, Rib Eye Steak, Lip Off, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 158.41 kcal |
| Protein | 21.77g |
| Carbohydrates | 0.01g |
| Fat | 7.92g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 54.97mg |
Per serving (1 cup (Beef, Rib Eye Steak, Lip Off, 240ml))
| Calories | 380 kcal |
| Protein | 52.2g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 19.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 55%Carbs 0%Fat 45%
About Beef, Rib Eye Steak, Lip Off
Beef, Rib Eye Steak, Lip Off (Raw) contains 228 calories per 100g serving, with 19.3g protein, 0.12g carbs, and 16.7g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Rib Eye Steak, Lip Off Fits Your Macros
- Beef, Rib Eye Steak, Lip Off is an excellent source of protein, with 55% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 45% of the calories in Beef, Rib Eye Steak, Lip Off, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Rib Eye Steak, Lip Off to our Calorie Calculator and see your daily totals.