BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In
Cooking Method: Raw
365 calories per 1 serving (Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 243.07 kcal |
| Protein | 18.97g |
| Carbohydrates | 0.41g |
| Fat | 18.4g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58.82mg |
Per serving (1 serving (Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In, 150g))
| Calories | 365 kcal |
| Protein | 28.5g |
| Carbohydrates | 0.6g |
| Fat | 27.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 31%Carbs 1%Fat 68%
About Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In
Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In (Raw) contains 324 calories per 100g serving, with 16.2g protein, 0.78g carbs, and 28.4g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In Fits Your Macros
- Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In provides a moderate amount of protein, with 31% of its calories from protein.
- Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In is a high-fat food with 68% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Rib, Back Ribs, Bone-In to our Calorie Calculator and see your daily totals.