BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin
302 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin, Fast Fried, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 201 kcal |
| Protein | 29.35g |
| Carbohydrates | 0.27g |
| Fat | 9.18g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 45mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin, Fast Fried, 150g))
| Calories | 302 kcal |
| Protein | 44.0g |
| Carbohydrates | 0.4g |
| Fat | 13.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 1%Fat 41%
About Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin
Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin, Fast Fried contains 202 calories per 100g serving, with 29.3g protein, 0.27g carbs, and 9.35g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 41% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Tenderloin to our Calorie Calculator and see your daily totals.