BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, New Zealand, Imported, Striploin
389 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Striploin, Fast Fried, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 259 kcal |
| Protein | 26.7g |
| Carbohydrates | 0.01g |
| Fat | 16.85g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 52.5mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Striploin, Fast Fried, 150g))
| Calories | 389 kcal |
| Protein | 40.0g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 25.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 41%Carbs 0%Fat 59%
About Beef, New Zealand, Imported, Striploin
Beef, New Zealand, Imported, Striploin, Fast Fried contains 301 calories per 100g serving, with 24.9g protein, 0.02g carbs, and 22.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Striploin Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Striploin provides a moderate amount of protein, with 41% of its calories from protein.
- Fat makes up 59% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Striploin, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Striploin to our Calorie Calculator and see your daily totals.