BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, New Zealand, Imported
180 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Intermuscular Fat, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 119.76 kcal |
| Protein | 16.84g |
| Carbohydrates | 0.35g |
| Fat | 5.69g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 69.07mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Intermuscular Fat, 150g))
| Calories | 180 kcal |
| Protein | 25.3g |
| Carbohydrates | 0.5g |
| Fat | 8.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 56%Carbs 1%Fat 43%
About Beef, New Zealand, Imported
Beef, New Zealand, Imported, Intermuscular Fat contains 560 calories per 100g serving, with 7.9g protein, 3.39g carbs, and 57.2g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Beef, New Zealand, Imported Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported is an excellent source of protein, with 56% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 43% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported to our Calorie Calculator and see your daily totals.