BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, New Zealand, Imported, Flank
Cooking Method: Braised
302 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Flank, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 201 kcal |
| Protein | 30.45g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 8.82g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 28mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Flank, 150g))
| Calories | 302 kcal |
| Protein | 45.7g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 13.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 61%Carbs 0%Fat 39%
About Beef, New Zealand, Imported, Flank
Beef, New Zealand, Imported, Flank (Braised) contains 208 calories per 100g serving, with 30.1g protein, 0g carbs, and 9.73g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Flank Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Flank is an excellent source of protein, with 61% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 39% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Flank, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Flank to our Calorie Calculator and see your daily totals.