BeefLow Carb
Beef, New Zealand, Imported, Eye Round
Cooking Method: Raw
184 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 122.5 kcal |
| Protein | 20.05g |
| Carbohydrates | 1.34g |
| Fat | 4.14g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 39.5mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, 150g))
| Calories | 184 kcal |
| Protein | 30.1g |
| Carbohydrates | 2.0g |
| Fat | 6.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 65%Carbs 4%Fat 31%
About Beef, New Zealand, Imported, Eye Round
Beef, New Zealand, Imported, Eye Round (Raw) contains 129 calories per 100g serving, with 19.9g protein, 1.32g carbs, and 4.92g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Eye Round Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Eye Round is an excellent source of protein, with 65% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 31% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Eye Round to our Calorie Calculator and see your daily totals.