BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll
Cooking Method: Raw
290 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 193 kcal |
| Protein | 19g |
| Carbohydrates | 1.32g |
| Fat | 12.41g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 44mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll, 150g))
| Calories | 290 kcal |
| Protein | 28.5g |
| Carbohydrates | 2.0g |
| Fat | 18.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 39%Carbs 3%Fat 58%
About Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll
Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll (Raw) contains 225 calories per 100g serving, with 18.2g protein, 1.26g carbs, and 16.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll provides a moderate amount of protein, with 39% of its calories from protein.
- Fat makes up 58% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Cube Roll to our Calorie Calculator and see your daily totals.