BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet
Cooking Method: Raw
189 calories per 1 serving (Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 126 kcal |
| Protein | 23g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 3.77g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 61.5mg |
Per serving (1 serving (Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet, 150g))
| Calories | 189 kcal |
| Protein | 34.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 5.7g |
Macronutrient Ratio
Protein 73%Carbs 0%Fat 27%
About Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet
Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet (Raw) contains 128 calories per 100g serving, with 23g protein, 0g carbs, and 3.98g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet Fits Your Macros
- Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet is an excellent source of protein, with 73% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Loin, Top Sirloin Petite Roast/Filet to our Calorie Calculator and see your daily totals.