BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak
Cooking Method: Grilled
445 calories per 1 cup (Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 185.44 kcal |
| Protein | 28.02g |
| Carbohydrates | 0.56g |
| Fat | 7.89g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 65.25mg |
Per serving (1 cup (Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak, 240ml))
| Calories | 445 kcal |
| Protein | 67.2g |
| Carbohydrates | 1.3g |
| Fat | 18.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 60%Carbs 1%Fat 39%
About Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak
Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak (Grilled) contains 242 calories per 100g serving, with 26g protein, 0.8g carbs, and 15g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak Fits Your Macros
- Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak is an excellent source of protein, with 60% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 39% of the calories in Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Loin, Top Sirloin Cap Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.