PoultryHigh ProteinLow Carb
Beef Liver
Cooking Method: Cooked
149 calories per 3 oz beef liver (85g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 175 kcal |
| Protein | 26.5g |
| Carbohydrates | 3.9g |
| Fat | 4.7g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 71mg |
Per serving (3 oz beef liver (85g))
| Calories | 149 kcal |
| Protein | 22.5g |
| Carbohydrates | 3.3g |
| Fat | 4.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 65%Carbs 10%Fat 25%
About Beef Liver
Beef liver is arguably the most nutrient-dense food on earth, providing extraordinary amounts of vitamin A, B12, iron, and copper. Traditional liver and onions may be divisive, but pate transforms it into an elegant spread that even liver skeptics can enjoy.
How Beef Liver Fits Your Macros
- Beef Liver is an excellent source of protein, with 65% of its calories coming from protein.
More in Chicken
Food: Bacon (Pork, Cooked)
Poultry > Chicken
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Beef Brisket
Cooking: Smoked
Poultry > Chicken
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Jerky
Poultry > Chicken
High Protein
Food: Beef Steak Ribeye
Cooking: Grilled
Poultry > Chicken
High ProteinLow CarbZero Carb
More Poultry
Food: Canada Goose, Breast
Cooking: Raw
Poultry > Duck & Other
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Duck Breast
Cooking: Roasted
Poultry > Duck & Other
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Duck, Domesticated
Cooking: Raw
Poultry > Duck & Other
Low Carb
Food: Duck, Domesticated
Cooking: Roasted
Poultry > Duck & Other
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef Liver to our Calorie Calculator and see your daily totals.