BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, Ground, Unspecified Fat Content
360 calories per 1 serving (Beef, Ground, Unspecified Fat Content, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 240 kcal |
| Protein | 25.1g |
| Carbohydrates | 0.62g |
| Fat | 14.5g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 85mg |
Per serving (1 serving (Beef, Ground, Unspecified Fat Content, 150g))
| Calories | 360 kcal |
| Protein | 37.6g |
| Carbohydrates | 0.9g |
| Fat | 21.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 43%Carbs 1%Fat 56%
About Beef, Ground, Unspecified Fat Content
Beef, Ground, Unspecified Fat Content contains 240 calories per 100g serving, with 25.1g protein, 0.62g carbs, and 14.5g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Ground, Unspecified Fat Content Fits Your Macros
- Beef, Ground, Unspecified Fat Content provides a moderate amount of protein, with 43% of its calories from protein.
- Fat makes up 56% of the calories in Beef, Ground, Unspecified Fat Content, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Ground, Unspecified Fat Content to our Calorie Calculator and see your daily totals.