BeefLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Ground Meat /
323 calories per 1 serving (Beef, Ground Meat /, Raw, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 215 kcal |
| Protein | 18.6g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 15g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 66mg |
Per serving (1 serving (Beef, Ground Meat /, Raw, 150g))
| Calories | 323 kcal |
| Protein | 27.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 22.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 36%Carbs 0%Fat 64%
About Beef, Ground Meat /
Beef, Ground Meat /, Raw (Includes Foods For Usda'S Food ... contains 215 calories per 100g serving, with 18.6g protein, 0g carbs, and 15g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Ground Meat / Fits Your Macros
- Beef, Ground Meat / provides a moderate amount of protein, with 36% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Beef, Ground Meat / is a high-fat food with 64% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Ground Meat / to our Calorie Calculator and see your daily totals.