BeefHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled
245 calories per 1 serving (Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 163.39 kcal |
| Protein | 25.74g |
| Carbohydrates | 0.01g |
| Fat | 5.92g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 71.1mg |
Per serving (1 serving (Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled, 150g))
| Calories | 245 kcal |
| Protein | 38.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 8.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 66%Carbs 0%Fat 34%
About Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled
Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled contains 238 calories per 100g serving, with 22.9g protein, 0g carbs, and 15.5g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled Fits Your Macros
- Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled is an excellent source of protein, with 66% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 34% of the calories in Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Ground Meat /, Patty, Pan-Broiled to our Calorie Calculator and see your daily totals.