BeefLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Ground Meat /
Cooking Method: Raw
214 calories per 1 serving (Beef, Ground Meat /, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 142.45 kcal |
| Protein | 21.21g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 5.74g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 66mg |
Per serving (1 serving (Beef, Ground Meat /, 150g))
| Calories | 214 kcal |
| Protein | 31.8g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 8.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 0%Fat 38%
About Beef, Ground Meat /
Beef, Ground Meat / (Raw) contains 332 calories per 100g serving, with 14.4g protein, 0g carbs, and 30g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Beef, Ground Meat / Fits Your Macros
- Beef, Ground Meat / is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 38% of the calories in Beef, Ground Meat /, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Ground Meat / to our Calorie Calculator and see your daily totals.