BeefHigh ProteinLow CarbLow FatZero Carb
Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only
Cooking Method: Raw
281 calories per 1 cup (Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 117 kcal |
| Protein | 23.1g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 2.69g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 55mg |
Per serving (1 cup (Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only, 240ml))
| Calories | 281 kcal |
| Protein | 55.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 6.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 79%Carbs 0%Fat 21%
About Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only
Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only (Raw) contains 117 calories per 100g serving, with 23.1g protein, 0g carbs, and 2.69g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only Fits Your Macros
- Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only is an excellent source of protein, with 79% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Grass-Fed, Strip Steaks, Lean Only to our Calorie Calculator and see your daily totals.