PorkHigh ProteinLow Carb
Beef, Cured, Pastrami
221 calories per 1 serving (Beef, Cured, Pastrami, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 147 kcal |
| Protein | 21.8g |
| Carbohydrates | 0.36g |
| Fat | 5.82g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.1g |
| Sodium | 1080mg |
Per serving (1 serving (Beef, Cured, Pastrami, 150g))
| Calories | 221 kcal |
| Protein | 32.7g |
| Carbohydrates | 0.5g |
| Fat | 8.7g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 1%Fat 37%
About Beef, Cured, Pastrami
Beef, Cured, Pastrami contains 147 calories per 100g serving, with 21.8g protein, 0.36g carbs, and 5.82g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Cured, Pastrami Fits Your Macros
- Beef, Cured, Pastrami is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 37% of the calories in Beef, Cured, Pastrami, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Bacon & Sausage
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Pork
Track this food in your meal
Add Beef, Cured, Pastrami to our Calorie Calculator and see your daily totals.