PorkLow CarbZero Carb
Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied
167 calories per 1 serving (Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 111 kcal |
| Protein | 19g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 3.3g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 1320mg |
Per serving (1 serving (Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied, 150g))
| Calories | 167 kcal |
| Protein | 28.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 5.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 72%Carbs 0%Fat 28%
About Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied
Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied contains 111 calories per 100g serving, with 19g protein, 0g carbs, and 3.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied Fits Your Macros
- Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied is an excellent source of protein, with 72% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Bacon & Sausage
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Pork
Track this food in your meal
Add Beef, Cured, Luncheon Meat, Jellied to our Calorie Calculator and see your daily totals.