PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Cured, Corned Beef
Cooking Method: Canned
375 calories per 1 serving (Beef, Cured, Corned Beef, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 250 kcal |
| Protein | 27.1g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 14.9g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 897mg |
Per serving (1 serving (Beef, Cured, Corned Beef, 150g))
| Calories | 375 kcal |
| Protein | 40.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 22.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 45%Carbs 0%Fat 55%
About Beef, Cured, Corned Beef
Beef, Cured, Corned Beef (Canned) contains 250 calories per 100g serving, with 27.1g protein, 0g carbs, and 14.9g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Cured, Corned Beef Fits Your Macros
- Beef, Cured, Corned Beef provides a moderate amount of protein, with 45% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 55% of the calories in Beef, Cured, Corned Beef, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Bacon & Sausage
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Pork
Track this food in your meal
Add Beef, Cured, Corned Beef to our Calorie Calculator and see your daily totals.