PorkHigh ProteinLow CarbLow Fat
Beef, Cured
Cooking Method: Dried
230 calories per 1 serving (Beef, Cured, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 153 kcal |
| Protein | 31.1g |
| Carbohydrates | 2.76g |
| Fat | 1.94g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 2.7g |
| Sodium | 2790mg |
Per serving (1 serving (Beef, Cured, 150g))
| Calories | 230 kcal |
| Protein | 46.6g |
| Carbohydrates | 4.1g |
| Fat | 2.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 81%Carbs 7%Fat 12%
About Beef, Cured
Beef, Cured (Dried) contains 153 calories per 100g serving, with 31.1g protein, 2.76g carbs, and 1.94g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Cured Fits Your Macros
- Beef, Cured is an excellent source of protein, with 81% of its calories coming from protein.
More in Bacon & Sausage
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Pork
Track this food in your meal
Add Beef, Cured to our Calorie Calculator and see your daily totals.