BeefLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak
Cooking Method: Raw
348 calories per 1 cup (Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 144.88 kcal |
| Protein | 20.84g |
| Carbohydrates | 0.24g |
| Fat | 6.71g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 80.19mg |
Per serving (1 cup (Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak, 240ml))
| Calories | 348 kcal |
| Protein | 50.0g |
| Carbohydrates | 0.6g |
| Fat | 16.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 1%Fat 41%
About Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak
Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak (Raw) contains 196 calories per 100g serving, with 19.2g protein, 0g carbs, and 13.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 41% of the calories in Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Under Blade Pot Roast Or Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.