BeefLow CarbKeto Friendly
Beef, Chuck, Under Blade Center Steak
Cooking Method: Raw
400 calories per 1 cup (Beef, Chuck, Under Blade Center Steak, Denver Cut, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 166.6 kcal |
| Protein | 19.46g |
| Carbohydrates | 0.37g |
| Fat | 9.68g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 76.6mg |
Per serving (1 cup (Beef, Chuck, Under Blade Center Steak, Denver Cut, 240ml))
| Calories | 400 kcal |
| Protein | 46.7g |
| Carbohydrates | 0.9g |
| Fat | 23.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 47%Carbs 1%Fat 52%
About Beef, Chuck, Under Blade Center Steak
Beef, Chuck, Under Blade Center Steak, Denver Cut (Raw) contains 182 calories per 100g serving, with 19g protein, 0.36g carbs, and 11.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck, Under Blade Center Steak Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Under Blade Center Steak provides a moderate amount of protein, with 47% of its calories from protein.
- Fat makes up 52% of the calories in Beef, Chuck, Under Blade Center Steak, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Under Blade Center Steak to our Calorie Calculator and see your daily totals.