BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, Chuck, Shoulder Clod
368 calories per 1 cup (Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Top And Center Steak..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 153.47 kcal |
| Protein | 22.88g |
| Carbohydrates | 0.01g |
| Fat | 6.19g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 59.57mg |
Per serving (1 cup (Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Top And Center Steak..., 240ml))
| Calories | 368 kcal |
| Protein | 54.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 14.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 0%Fat 38%
About Beef, Chuck, Shoulder Clod
Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Top And Center Steak... contains 182 calories per 100g serving, with 26.3g protein, 0.12g carbs, and 7.66g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck, Shoulder Clod Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Shoulder Clod is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 38% of the calories in Beef, Chuck, Shoulder Clod, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Shoulder Clod to our Calorie Calculator and see your daily totals.