Dairy & AlternativesLow CarbKeto Friendly
Feta Cheese
74 calories per 1 oz feta (28g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 264 kcal |
| Protein | 14.2g |
| Carbohydrates | 4.1g |
| Fat | 21.3g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 4.1g |
| Sodium | 1116mg |
Per serving (1 oz feta (28g))
| Calories | 74 kcal |
| Protein | 4.0g |
| Carbohydrates | 1.1g |
| Fat | 6.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 21%Carbs 6%Fat 73%
About Feta Cheese
Crumbly and briny, feta is a protected-origin Greek cheese traditionally made from sheep's milk or a sheep-goat blend. It elevates Greek salads, watermelon dishes, and roasted vegetable medleys with its sharp, tangy flavor.
How Feta Cheese Fits Your Macros
- Feta Cheese contains 14.2g of protein per 100g, contributing 21% of total calories.
- Feta Cheese is a high-fat food with 73% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Cheese
Food: Blue Cheese
Dairy & Alternatives > Cheese
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Brie Cheese
Dairy & Alternatives > Cheese
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Camembert Cheese
Dairy & Alternatives > Cheese
Low CarbKeto Friendly
Food: Cheddar Cheese
Dairy & Alternatives > Cheese
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Dairy & Alternatives
Food: Beverage, Instant Breakfast Powder, Chocolate
Dairy & Alternatives > Milk
Low Fat
Food: Butter
Dairy & Alternatives > Butter & Cream
Low CarbKeto Friendly
Food: Butter (Salted)
Dairy & Alternatives > Butter & Cream
Low CarbKeto Friendly
Food: Butter Oil, Anhydrous
Dairy & Alternatives > Butter & Cream
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Feta Cheese to our Calorie Calculator and see your daily totals.