PorkHigh ProteinLow CarbZero Carb
Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops)
Cooking Method: Pan-Fried
276 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Top Loin, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 184 kcal |
| Protein | 29.95g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 6.24g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 86.5mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Top Loin, 150g))
| Calories | 276 kcal |
| Protein | 44.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 9.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 68%Carbs 0%Fat 32%
About Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) (Pan-Fried) contains 196 calories per 100g serving, with 29.4g protein, 0g carbs, and 7.86g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) is an excellent source of protein, with 68% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 32% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.