PorkHigh ProteinLow CarbZero Carb
Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops)
Cooking Method: Broiled
277 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Top Loin, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 184.5 kcal |
| Protein | 27.1g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 7.61g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 44.5mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Top Loin, 150g))
| Calories | 277 kcal |
| Protein | 40.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 11.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 61%Carbs 0%Fat 39%
About Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) (Broiled) contains 196 calories per 100g serving, with 26.6g protein, 0g carbs, and 9.14g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) is an excellent source of protein, with 61% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 39% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Top Loin (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.