PorkHigh ProteinLow CarbZero Carb
Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops)
Cooking Method: Braised
251 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Sirloin, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 167 kcal |
| Protein | 28.6g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 4.98g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 56mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Sirloin, 150g))
| Calories | 251 kcal |
| Protein | 42.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 7.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 72%Carbs 0%Fat 28%
About Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops) (Braised) contains 171 calories per 100g serving, with 28.4g protein, 0g carbs, and 5.47g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops) is an excellent source of protein, with 72% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.