PorkHigh ProteinLow CarbZero Carb
Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts)
Cooking Method: Raw
207 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Sirloin, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 138.25 kcal |
| Protein | 21.59g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 5.08g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 59.5mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Sirloin, 150g))
| Calories | 207 kcal |
| Protein | 32.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 7.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 65%Carbs 0%Fat 35%
About Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts)
Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts) (Raw) contains 133 calories per 100g serving, with 22.5g protein, 0g carbs, and 4.05g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts) is an excellent source of protein, with 65% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 35% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Sirloin (Chops Or Roasts) to our Calorie Calculator and see your daily totals.