PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs
Cooking Method: Broiled
346 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 230.88 kcal |
| Protein | 27.07g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 13.62g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 76.75mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs, 150g))
| Calories | 346 kcal |
| Protein | 40.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 20.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 47%Carbs 0%Fat 53%
About Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs
Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs (Broiled) contains 247 calories per 100g serving, with 26.3g protein, 0g carbs, and 15.7g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs provides a moderate amount of protein, with 47% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 53% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Country-Style Ribs to our Calorie Calculator and see your daily totals.