PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Loin
242 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Rib, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 161 kcal |
| Protein | 21.05g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 7.9g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Rib, 150g))
| Calories | 242 kcal |
| Protein | 31.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 11.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 54%Carbs 0%Fat 46%
About Pork, Fresh, Loin
Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops Or Roasts), Bone-In ... contains 186 calories per 100g serving, with 20.3g protein, 0g carbs, and 11g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin is an excellent source of protein, with 54% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 46% of the calories in Pork, Fresh, Loin, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin to our Calorie Calculator and see your daily totals.