PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops)
Cooking Method: Pan-Fried
347 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Rib, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 231.63 kcal |
| Protein | 27.79g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 12.52g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 77.75mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Rib, 150g))
| Calories | 347 kcal |
| Protein | 41.7g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 18.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 50%Carbs 0%Fat 50%
About Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops) (Pan-Fried) contains 273 calories per 100g serving, with 25.8g protein, 0g carbs, and 18g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops) is an excellent source of protein, with 50% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 50% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Center Rib (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.