PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops)
293 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Loin, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 195.5 kcal |
| Protein | 28.35g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 9.13g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 88.5mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Center Loin, 150g))
| Calories | 293 kcal |
| Protein | 42.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 13.7g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 0%Fat 42%
About Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops), Pan-Broiled contains 229 calories per 100g serving, with 26.7g protein, 0g carbs, and 13.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops) is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 42% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Center Loin (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.