PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Fresh, Loin
Cooking Method: Raw
252 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 168 kcal |
| Protein | 21g |
| Carbohydrates | 0.19g |
| Fat | 8.73g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 49mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g))
| Calories | 252 kcal |
| Protein | 31.5g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 13.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 51%Carbs 0%Fat 49%
About Pork, Fresh, Loin
Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts) Only (Raw) contains 157 calories per 100g serving, with 20.5g protein, 0.76g carbs, and 7.94g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin is an excellent source of protein, with 51% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 49% of the calories in Pork, Fresh, Loin, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin to our Calorie Calculator and see your daily totals.