PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops)
Cooking Method: Broiled
254 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 169 kcal |
| Protein | 26.1g |
| Carbohydrates | 0.89g |
| Fat | 6.74g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g))
| Calories | 254 kcal |
| Protein | 39.1g |
| Carbohydrates | 1.3g |
| Fat | 10.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 2%Fat 36%
About Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops)
Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops) (Broiled) contains 169 calories per 100g serving, with 26.1g protein, 0.89g carbs, and 6.74g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops) is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 36% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.