PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts)
Cooking Method: Raw
226 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 150.75 kcal |
| Protein | 20.85g |
| Carbohydrates | 0.21g |
| Fat | 6.94g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 70mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Loin, Blade, 150g))
| Calories | 226 kcal |
| Protein | 31.3g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 10.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 57%Carbs 1%Fat 42%
About Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts)
Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts) (Raw) contains 123 calories per 100g serving, with 21.4g protein, 0.82g carbs, and 3.78g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts) is an excellent source of protein, with 57% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 42% of the calories in Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Loin, Blade (Chops Or Roasts) to our Calorie Calculator and see your daily totals.