PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Ground
Cooking Method: Raw
395 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Ground, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 263 kcal |
| Protein | 16.9g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 21.2g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 56mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Ground, 150g))
| Calories | 395 kcal |
| Protein | 25.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 31.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 26%Carbs 0%Fat 74%
About Pork, Fresh, Ground
Pork, Fresh, Ground (Raw) contains 263 calories per 100g serving, with 16.9g protein, 0g carbs, and 21.2g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Pork, Fresh, Ground Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Ground provides a moderate amount of protein, with 26% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Pork, Fresh, Ground is a high-fat food with 74% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Ground to our Calorie Calculator and see your daily totals.