PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat
820 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat, With Added Solut..., 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 546.5 kcal |
| Protein | 9.68g |
| Carbohydrates | 0.16g |
| Fat | 56.35g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 103mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat, With Added Solut..., 150g))
| Calories | 820 kcal |
| Protein | 14.5g |
| Carbohydrates | 0.2g |
| Fat | 84.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 7%Carbs 0%Fat 93%
About Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat
Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat, With Added Solut... contains 508 calories per 100g serving, with 9.27g protein, 0g carbs, and 52.3g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat contains 9.68g of protein per 100g, contributing 7% of total calories.
- Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat is a high-fat food with 93% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Composite Of Separable Fat to our Calorie Calculator and see your daily totals.