PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Carcass
Cooking Method: Raw
564 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Carcass, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 376 kcal |
| Protein | 13.9g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 35.1g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 42mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Carcass, 150g))
| Calories | 564 kcal |
| Protein | 20.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 52.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 15%Carbs 0%Fat 85%
About Pork, Fresh, Carcass
Pork, Fresh, Carcass (Raw) contains 376 calories per 100g serving, with 13.9g protein, 0g carbs, and 35.1g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Pork, Fresh, Carcass Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Carcass contains 13.9g of protein per 100g, contributing 15% of total calories.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Pork, Fresh, Carcass is a high-fat food with 85% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Carcass to our Calorie Calculator and see your daily totals.