PorkHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Blade, (Chops)
Cooking Method: Broiled
303 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Blade,, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 202 kcal |
| Protein | 24.7g |
| Carbohydrates | 0.83g |
| Fat | 11.1g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Blade,, 150g))
| Calories | 303 kcal |
| Protein | 37.0g |
| Carbohydrates | 1.2g |
| Fat | 16.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 49%Carbs 2%Fat 49%
About Pork, Fresh, Blade, (Chops)
Pork, Fresh, Blade, (Chops) (Broiled) contains 202 calories per 100g serving, with 24.7g protein, 0.83g carbs, and 11.1g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Blade, (Chops) Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Blade, (Chops) provides a moderate amount of protein, with 49% of its calories from protein.
- Fat makes up 49% of the calories in Pork, Fresh, Blade, (Chops), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Blade, (Chops) to our Calorie Calculator and see your daily totals.