PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Backfat
Cooking Method: Raw
1218 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Backfat, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 812 kcal |
| Protein | 2.92g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 88.7g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 11mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Backfat, 150g))
| Calories | 1218 kcal |
| Protein | 4.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 133.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 1%Carbs 0%Fat 99%
About Pork, Fresh, Backfat
Pork, Fresh, Backfat (Raw) contains 812 calories per 100g serving, with 2.92g protein, 0g carbs, and 88.7g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Pork, Fresh, Backfat Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Backfat contains 2.92g of protein per 100g, contributing 1% of total calories.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Pork, Fresh, Backfat is a high-fat food with 99% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Backfat to our Calorie Calculator and see your daily totals.