PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh
357 calories per 1 serving (Pork, Fresh, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 238 kcal |
| Protein | 26.4g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 13.9g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 57mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, 150g))
| Calories | 357 kcal |
| Protein | 39.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 20.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 46%Carbs 0%Fat 54%
About Pork, Fresh
Pork, Fresh (Leg, Loin, Shoulder, And Spareribs) contains 238 calories per 100g serving, with 26.4g protein, 0g carbs, and 13.9g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh Fits Your Macros
- Pork, Fresh provides a moderate amount of protein, with 46% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 54% of the calories in Pork, Fresh, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh to our Calorie Calculator and see your daily totals.