PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade)
335 calories per 1 serving (Pork, Fresh, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 223 kcal |
| Protein | 27.8g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 11.57g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 56mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, 150g))
| Calories | 335 kcal |
| Protein | 41.7g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 17.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 52%Carbs 0%Fat 48%
About Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade)
Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade) contains 235 calories per 100g serving, with 26.1g protein, 0g carbs, and 13.7g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade) Fits Your Macros
- Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade) is an excellent source of protein, with 52% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 48% of the calories in Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh (Loin And Shoulder Blade) to our Calorie Calculator and see your daily totals.