PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh
Cooking Method: Raw
324 calories per 1 serving (Pork, Fresh, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 216 kcal |
| Protein | 19g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 15g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 55mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, 150g))
| Calories | 324 kcal |
| Protein | 28.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 22.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 36%Carbs 0%Fat 64%
About Pork, Fresh
Pork, Fresh (Leg, Loin, Shoulder, And Spareribs) (Raw) contains 216 calories per 100g serving, with 19g protein, 0g carbs, and 15g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh Fits Your Macros
- Pork, Fresh provides a moderate amount of protein, with 36% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Pork, Fresh is a high-fat food with 64% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh to our Calorie Calculator and see your daily totals.