PorkLow CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll
Cooking Method: Roasted
431 calories per 1 serving (Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 287 kcal |
| Protein | 17.3g |
| Carbohydrates | 0.37g |
| Fat | 23.5g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 973mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll, 150g))
| Calories | 431 kcal |
| Protein | 25.9g |
| Carbohydrates | 0.6g |
| Fat | 35.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 25%Carbs 1%Fat 74%
About Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll
Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll (Roasted) contains 287 calories per 100g serving, with 17.3g protein, 0.37g carbs, and 23.5g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll Fits Your Macros
- Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll provides a moderate amount of protein, with 25% of its calories from protein.
- Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll is a high-fat food with 74% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Shoulder, Blade Roll to our Calorie Calculator and see your daily totals.